27.července 2023 - V boji proti změně klimatu a zhoršování životního prostředí si Evropská unie stanovila ambiciózní cíl stát se klimaticky neutrální do roku 2050. K dosažení tohoto cíle zavedla Evropská zelená dohoda řadu politik, které mají přizpůsobit politiku EU v oblasti klimatu, energetiky, dopravy a daní. pro přechodný cíl snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % ve srovnání s úrovněmi v roce 1990. K dosažení těchto cílů bude EU potřebovat další investice ve výši přibližně 700 miliard EUR ročně a daleko větší část těchto investic bude muset pocházet ze soukromého financování. Z tohoto důvodu EU zavedla pevný soubor pravidel pro zvýšení transparentnosti na finančních trzích a usnadnění toku kapitálu směrem k udržitelným investicím. Dne 13. června 2023 předložila Evropská komise balíček opatření k posílení pravidel udržitelného financování Evropské unie a další podpoře investic do udržitelné budoucnosti.

 

Balíček udržitelných financí

Jako součást balíčku přijala Komise nový soubor taxonomických kritérií EU pro hospodářské činnosti, které podstatným způsobem přispívají k jednomu nebo více cílům v oblasti životního prostředí jiným než klima, jmenovitě

- udržitelné využívání a ochrana vodních a mořských zdrojů

- přechod na oběhové hospodářství

- prevence a kontrola znečištění

- ochrana a obnova biologické rozmanitosti a ekosystémů

Aby to doplnila, přijala Komise cílené změny delegovaného aktu EU o taxonomii klimatu, který rozšiřuje hospodářské činnosti významně přispívající k cílům zmírňování změny klimatu a přizpůsobení se jim, které dosud nebyly zahrnuty – zejména v odvětví výroby a dopravy. Zahrnutí více hospodářských činností pokrývajících všech šest cílů v oblasti klimatu a životního prostředí a následně více hospodářských odvětví a společností zvýší potenciál taxonomie EU při navyšování udržitelných investic v EU tím, že zajistí větší transparentnost a pomůže přímé investice do hospodářské činnosti nejvíce potřebné pro zelený přechod.

Dokončení rámce, zlepšení použitelnosti

S postupujícím prováděním rámce pro udržitelné financování hraje fungování trhu s environmentálními, sociálními a správními ratingy (ESG) zásadní roli pro účinnost a integritu finančních trhů a ochranu investorů. Z tohoto důvodu Komise přijala návrh nařízení o transparentnosti a integritě ratingových činností ESG s cílem zajistit, aby se ekosystém ratingu ESG stal spolehlivější a transparentnější složkou udržitelného finančního hodnotového řetězce. Zveřejňování informací o udržitelnosti je zároveň kritickým zdrojem informací pro finanční instituce: Směrnice Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) představuje důležitý milník v zajišťování transparentnosti ohledně rizik, dopadů a příležitostí v oblasti udržitelnosti pro společnosti. Připravované evropské standardy pro podávání zpráv o udržitelnosti umožní společnostem poskytovat spolehlivé, přesné a srovnatelné informace o udržitelnosti různým věřitelům, investorům a dalším zúčastněným stranám.

Ale protože různé části pravidel udržitelného financování zapadají, implementace a první aplikace požadavků na zveřejňování udržitelnosti mohou být náročné a postupné zavádění požadavků na podávání zpráv by mohlo vyvolat otázky týkající se implementace a použitelnosti.

Na podporu společností, pokud jde o provádění, Komise také vyvinula řadu online nástrojů, které uživatelům pomohou lépe porozumět taxonomii EU jednoduchým a praktickým způsobem a podporují společnosti v jejich ohlašovacích povinnostech. Nástroje jsou k dispozici na webových stránkách EU Taxonomy Navigator, včetně uživatelské příručky EU Taxonomy User Guide, dokumentu s pokyny, který má pomoci nefinančním a finančním společnostem posoudit jejich způsobilost a přizpůsobení taxonomie, dále ilustrovaný na 12 případech použití. Tyto nástroje a další nedávno přijatá opatření týkající se použitelnosti jsou zahrnuty do pracovního dokumentu útvarů Komise o použitelnosti taxonomie EU a širšího rámce udržitelného financování EU. Dokument poskytuje přehled klíčových prvků stávajícího rámce a shrnuje nedávné kroky, které Komise podnikla ke zlepšení jeho použitelnosti. Pomoc účastníkům trhu při implementaci taxonomie EU a celkového rámce je pro Komisi prioritou a práce v této oblasti bude v nadcházejících měsících pokračovat.

Přechodové finance

Důležité je, že udržitelné financování není jen o financování toho, co je již dnes šetrné k životnímu prostředí, ale také o tom, co v průběhu času přechází na úroveň šetrnosti k životnímu prostředí. Rámec udržitelného financování EU si klade za cíl podporovat snahy účastníků finančního trhu a ekonomiky obecně podporovat transformační úsilí. Bylo dosaženo významného pokroku a přechod nabízí příležitosti a konkurenční výhody z dlouhodobého hlediska pro společnosti, které chtějí financovat svou cestu k udržitelné budoucnosti. Existují však problémy, kterým společnosti, zejména malé a střední podniky, čelí při přechodu na klimaticky neutrální a udržitelné hospodářství. Mezi tyto výzvy patří například identifikace řešení tam, kde zelené technologie ještě nejsou dostupné, nebo zavádění cílů a opatření v oblasti udržitelnosti jako součásti obchodních strategií. Rámec EU pro udržitelné financování již uznává investice do přechodu hospodářských činností, aktiv a společností ke klimatickým a environmentálním cílům, například prostřednictvím taxonomie EU. Kromě toho existují další nástroje, které mohou nefinanční i finanční společnosti dobrovolně použít k vyhledání nebo poskytnutí financování přechodu. Patří mezi ně taxonomie EU, klimatická kritéria EU, standard EU pro zelené dluhopisy a důvěryhodné plány přechodu a jsou ilustrovány v doporučení o financování přechodu s praktickými příklady a vysvětleními. Doporučení ukazuje, že udržitelné financování může podpořit nejen společnosti s nejvyššími výsledky v oblasti udržitelnosti, ale také společnosti s různými výchozími body, které mají jasné cíle udržitelnosti. Umožňuje také menším společnostem získat finanční prostředky na svůj přechod přiměřeným způsobem.

Nástroje udržitelného financování

První důkazy ukazují, že program udržitelného financování EU funguje a že zavedené nástroje začínají usnadňovat investice do přechodu na klimaticky neutrální a udržitelné hospodářství. Například rané trendy vykazování ukazují, že společnosti napříč všemi klíčovými ekonomickými sektory stále více využívají taxonomii EU jako součást svého úsilí o přechod. Letošní úvodní zprávy o korporátní taxonomii ukazují povzbudivé trendy mezi velkými nefinančními společnostmi, přičemž mnohé hlásí rostoucí hodnoty sladěnosti taxonomie, zejména ve svých kapitálových výdajích. Rámec udržitelného financování EU se bude nadále rozvíjet a zdokonalovat, aby byla zajištěna jeho účinnost při dosahování zamýšlených cílů a při podpoře cílů Evropské zelené dohody.

Zdroj: Tisková zpráva EK