Digitalizace transformuje energetickou architekturu a hluboce ovlivňuje obchodní strategie a vztahy mezi spotřebiteli a utilitami. Zatím co poskytuje všem hráčům nové příležitosti, digitalizace zároveň představuje i významné výzvy z pohledu distribuce a maloobchodní regulace dodávek a energetické politiky. Ve své nedávno publikované studii EURELECTRIC mapuje data z energetického sektoru, zkoumá důsledky digitalizace u všech energetických hráčů a vydává několik doporučení týkající se regulačních pravidel, týkajících se přístupu k datům a výměny dat.

Digitalizace energetického systému a nástup inteligentních měřičů mohou být přínosné pro všechny energetické hráče. V krátkodobém horizontu, budou mít spotřebitelé možnost získat větší kontrolu nad svou spotřebou energie a využívat doplňkových služeb. Dodavatelé budou optimalizovat své podnikání, přizpůsobovat nové nabídky a lépe cílit svou komunikaci směrem ke spotřebitelům.  Provozovatelé soustav budou těžit z nových nástrojů, efektivněji spravovat své sítě a lépe jim to umožní začlenit zvyšující se množství variabilních obnovitelných zdrojů v systému. V dlouhodobém horizontu, interakce mezi inteligentními spotřebiči, inteligentní sítí a domácími platformami nastolí novou éru s radikálně odlišnými modely spotřeby zaměřené na automatizaci a dálkové ovladače.

Nicméně cesta k digitalizaci je zatím trnitá. Zavádění inteligentních měřičů na evropské úrovni je často pomalejší, než se očekávalo z důvodu výstupů analýz nákladů a přínosů v různých evropských zemích, jakož i ochrany osobních údajů a bezpečnostních zájmů. Digitální zařízení a služby ještě nemusí být dostatečně atraktivní pro mnoho spotřebitelů - ne dostatečně srozumitelné pro každodenní obsluhu nebo příliš drahé. Nedostatek standardizace a interoperability může zpomalit zavádění nových zařízení. Trhy a inovace některé z těchto problémů vyřeší, ale zásadní bude vhodný regulační rámec.